Tisk o obci

Kastelánka odpovídá na zámecké otazníky

Orlický deník – 4.4.2011
Téma Památky
Zobrazeno 779x

Tentokrát nebudu psát o přípravě Knoflíkiády nebo nových výstav, ale protože jsem se zejména v poslední době setkala s mnoha různými otázkami nebo nesprávnými či překroucenými informacemi, ráda bych zde odpověděla na nejčastější dotazy a připomínky.

Musím říct, že když mě zastavují i neznámí lidé na ulici nebo v obchodě a ptají se mě, co vlastně bude se Zámečkem, těší mě to, protože to dokazuje, že je to opravdu zajímá a to je po dlouhých letech nezájmu skutečně pokrok. Bydlela jsem před tím, než jsem se o Zámeček začala starat, v Lanškrouně 15 let a nemohu říct, že bych o něm někdy vůbec něco slyšela, nebo že by se někdo zajímal, co s ním bude. Je také pravda, že když jsem na Zámečku začínala, zdaleka jsem netušila, co všechno mě čeká, a ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, co všechno na Zámečku nebo kvůli němu ještě zažiju.

Byla to spousta krásných zážitků s dětmi nebo s pamětníky, kteří vzpomínají, jak dříve chodívali na Zámeček tancovat, zajímavá setkání s nevšedními návštěvníky. Při organizování akcí se potkávám se známými osobnostmi i s milými lidmi, kteří upřímně přejí, aby se Zámečku dařilo. Že budu opakovaně vystupovat v rozhlase nebo v televizi, by mě také nenapadlo. Setkávám se však také s arogancí, různými útoky vandalů a zlodějů, ničením a krádežemi vystavených předmětů a zejména v poslední době se spoustou otázek.

Jedna z nejčastějších otázek je:

Kdy bude zase otevřena kavárna, proč není v provozu?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, většinou odpovídám, že kavárna zatím není v provozu z několika důvodů. Potom, co v prosinci skončil první provozovatel, se zatím nenašel nový, který by zase po nutných úpravách kavárnu zprovoznil. Rozhodně se však s p. Kokešem snažíme někoho najít, už jsme oba několika zájemcům kavárnu i zázemí ukazovali, zatím se však nikdo z nich do nelehkého úkolu zprovoznit a dodělat přízemí z různých důvodů nepustil. Nebude to jednoduché, a tak zůstává kavárna zavřená.

To, že na Zámečku zatím není zařízená kuchyň, je také jeden z důvodů, proč zatím nemáme nového provozovatele. Zatím probíhal stále prozatímní zkušební provoz a mimo sezonu nebýval ani stánek otevřený. Ani na jiných, a to opravených památkách si mimo sezonu nelze dát občerstvení.

Aby v zimě nezamrzl topný systém, chodívala jsem tam několikrát týdně vždy na několik hodin topit, což znamenalo i naštípat si ve sněhu dříví a být tam v chladnu, ale podařilo se. Někdy mi připadá, že všichni zapomínají, že je Zámeček opravený pořád jen tak napůl, že se tato památka stále potýká s mnoha potížemi a že nemůže fungovat jako opravený objekt. S tím souvisí i další připomínka, kterou uvádím tak, jak ji často opravdu slýchám.

Proč už Zámeček není opravený, za ty roky už by snad musel být dávno opravený? Co si vlastně majitelé myslí, že chtějí Zámeček prodat místo toho, aby ho konečně pořádně opravili a udělali tam pořádnou hospodu?

Když takovou poznámku slyším, není pro mě jednoduché na ni klidně odpovědět, přesto se o to vždy snažím. Nechápu, jak se takto může někdo vůbec ptát, vždyť kdyby si majitelé Zámeček tenkrát nevybrali a neinvestovali do něj veliké prostředky, které dokázali dát sami dohromady na opravu střechy, nová okna, výstavbu schodiště a opravu popraskané boční zdi, tak by nyní na Zámeckém vrchu byla pravděpodobně jen velká hromada kamení a cihel. Alespoň když se po orkánu v r. 2008 přišel podívat statik, jestli není poškozená střecha a krovy, a viděl, co se na Zámeckém vrchu dělo, tak říkal, že by tak silný vichr věž, pokud by už nebyla zpevněná, velmi pravděpodobně rozlomil.

Opravy pokračovaly i za provozu, byly vybudovány rezervoáry na vodu ve sklepení, znovu vystavěno několik zbouraných podlah a i tím se věž zpevnila. Na další velmi potřebné opravy, jako je izolace zdí přízemí a tolik nutná izolace sklepních klenutí, však prostředky stále chybí a nejvíce mě mrzí, když vidím, jak se povětrnostními vlivy dále poškozují a nenávratně ničí další části Zámečku. Proto se vlastníci snaží získat dostupnými způsoby prostředky na opravy. Stále doufám, že se to nakonec podaří a pak se bude moci dodělat i ta tolik žádaná restaurace.

Jen nechápu útočnost některých lidí, proč místo toho radši, když je osud Zámečku tak zajímá, nepomohou sehnat prostředky na jeho další opravy. Pak by se dočkali dřív i té ?hospody?. Vždyť každý, kdo by chtěl, může pomoci s jejich financováním nebo podpořit žádost o dotaci na opravu. Proč na tolik potřebné prostředky stále Zámeček nějak nemůže dosáhnout, mi není jasné, je to zajímavá barokní památka a opravit by si rozhodně zasloužila, je to nedílná část místní historie a místo dříve oblíbené a navštěvované, které má svoji tajemnou a příznivou atmosféru a může nabídnout zajímavé možnosti využití.
Proto mě velice těší, že se letos na Zámečku uskuteční první svatební obřady. I to je důkaz, že je tato osudem pronásledovaná památka i v současném stavu zajímavá a má co nabídnout.

Na Zámečku také byl natočen první videoklip, který se nyní dokončuje, i to je zajímavé využití jedinečné zámecké atmosféry. A celému štábu z Prahy, který přijel s významným českým režisérem Beránkem klip se zpěvákem Michaelem a v hlavní roli s miss Veronikou Pompeovou natáčet, se prostředí zámeckých sálů i sklepení líbilo, a prý zde nebyli naposledy.

Další otazník, který bych nyní ráda vysvětlila, se mě osobně týká. Je to častá otázka:

Kdo mě za práci kastelánky vlastně platí? Jestli město Lanškroun, obec Rudoltice, vlastníci Zámečku, lanškrounské muzeum či památkový ústav Pardubice, prostě čí jsem zaměstnanec. A že za práci kastelánky a pořadatelky akcí mám jistě slušný plat.

Mohu odpovědět, že mě nikdo nyní neplatí, ze začátku jsem opravdu byla vedena jako zaměstnanec firmy Ai 5, která Zámeček spravovala, ale po převedení na firmu Nový zámek, s.r.o., se o Zámeček starám už víc jak dva roky na svoje živnostenské oprávnění jako průvodce a prodejce, takže mě opravdu nikdo nic neplatí. Ani na provozní náklady nebo akce.
Pokud chci pořádat nějakou akci, jako např. Knoflíkiádu i další, které jsem v uplynulém období na Zámečku zajišťovala, musím si na náklady každou korunu sehnat od sponzorů nebo vydělat na vstupném, které je však dost nízké, takže na provozní náklady zdaleka stačit nemůže.
Zvyšovat ho však zatím nechci, když Zámeček stále není opraven. Přesto mohu návštěvníkům nabídnout nejméně hodinovou prohlídku s výkladem historie, čtením úryvků 300 let starých dopisů a zajímavou procházku po tajemných a rozsáhlých zámeckých sklepeních, pro děti mám i pohádku o hodných zámeckých skřítcích.

Pokud chci pro návštěvníky připravit další zajímavé výstavky a expozice, také si na to musím sehnat nebo vydělat prostředky, pak mě tím víc vadí, když mi vandalové něco zničí. Tržbu mi ukradli už dvakrát, jednou to byly děti asi 12leté, podruhé nevím. Ale když jsem jednou našla při zavírání oken v druhém patře tablo s historickými fotkami, na kterém visely jejich rozřezané spálené zbytky, nemohla jsem pochopit, proč někdo něco takového udělá.

Když jsem se rozhodovala při převodu Zámečku, jestli do provozování se svým mizerným zdravotním stavem půjdu, i když mi bylo jasné, že nemohu vydělat, řekla jsem si, že vlastně nemám o čem přemýšlet. Pokud chci mít možnost něco udělat pro návštěvníky a pořádat akce, kterými mohu pomoci a podpořit ty, kteří to potřebují ještě víc, tak že budu dál Zámeček provozovat na svůj živnostenský list a budu se snažit, jak to bude možné, abych to dokázala.

Přes zimu, když na Zámeček návštěvníci skoro nechodí, se těžko shledávají prostředky i na zaplacení nákladů za telefon, kterým už s předstihem zajišťuji letní akce, nebo na objednání turistických známek a vizitek, které také potřebuji před sezonou zaplatit. Abych si na vše potřebné vydělala, prodávám na různých místech výrobky chráněné dílny Ponny Dekor z České Třebové. Nyní jsem našla stálé místo uvnitř, v hale nádraží, kde to projíždějící cestující i uvítali, a je to také pěkná možnost propagace Zámečku.

Poslední otázka většinou následuje po předchozí a zní:
Proč mě neplatí za práci kastelánky majitelé Zámečku?

Na tuto otázku by se dalo odpovědět několika slovy: A proč by mě měli platit, když jsem provozovatel na vlastní živnostenské oprávnění? Když někdo vlastní dům, pronajme obchodníkovi přízemí a ten se o něj ve vlastním zájmu stará, také mu přeci majitel neplatí. Zaplatí třeba náklady na opravu, jako majitelé zaplatili konečně mříž, aby se nedalo jen tak chodit do věže, ale za prohlídky si vyberu vstupné, za suvenýry návštěvníci zaplatí a z toho by mi mělo zbýt nejen na náklady, ale i na můj plat, řekněme. Že když přijde méně návštěvníků, zbýt samozřejmě po zaplacení provozních nákladů nic nemůže, je jiná věc, s tím jsem počítala. Že, pokud něco málo zbývá, za to udělám další výstavní tablo nebo propagační materiály, je moje věc. Když chci pro návštěvníky nové výstavky, ani to jinak nejde.

Zámeček a jeho pohnutý osud mě od začátku velmi zaujal a rozhodla jsem se, že pokud budu moci, tak se budu snažit ho oživit, připravit pro návštěvníky co nejzajímavější prohlídku nebo akci. Nikdy nevím při svém mizerném zdravotním stavu, jak dlouho to budu moci dělat, ale doufám, že ještě dlouho budu po Zámečku provázet a vyprávět návštěvníkům zajímavou historii této barokní památky. Doufám také, že se nakonec seženou prostředky na další opravy a Zámeček se opravy dočká. Budu se pro to snažit i přes všechny překážky udělat vše, co bude v mých silách, i když nepocházím z tohoto kraje. Velmi mě zaujal a má co nabídnout.
Krasava Šerkopová
Marcela Machá?ková – 6.4.2011 13:49

Počítadlo.cz