Tisk o obci

Pomůže sídlišti Zámeček výstavba obchodního centra?

Listy Lanškrounska – 28.1.2011
Téma Výstavba na Zámečku
Zobrazeno 1110x

Pomůže sídlišti Zámeček výstavba obchodního centra?

Když jsem se minulou neděli prošel sídlištěm Zámeček, uvědomil jsem si, že jedinou občanskou vybaveností této lokality je ? nepočítám-li sušáky na prádlo a skromné dětské hřiště ? prodejna Konzumu. Ta ale moc popracovního vyžití nenabízí. Tak trochu mi sídliště připomíná včelín, který někdo vyvezl na pole k lesu. Je také pestře barevné, jen jeho obyvatelé nemají schopnost letu. Teď přes zimu je tak jedinou možností, jak něco zařídit, sednout do auta nebo autobusu. Vedení obce podporuje developerský záměr postavit na přilehlých pozemcích obchodní centrum. Může to být lék na místní problémy?

Osamocené sídliště Zámeček

Podle oficiálních údajů zde žije cca 700 lidí. To je o dobrou stovku více, než má celá obec Sázava nebo třeba Horní Třešňovec. Sídliště zámeček je oficiálně součástí Rudoltic, ale v podstatě jde o osamocenou bytovou zónu bez snadného spojení na jakoukoliv stranu. To je jedna z mnohých slabin celého projektu a dobře o ní věděl i bývalý starosta Kolomý. I proto se tu objevily projekty zvyšující ?přidanou hodnotu? lokality jako např. golfové hřiště nebo akvapark.

Na tachometru kola jsem zjišťoval, jak daleko je to do center obou nejbližších obcí. Ať tak, či onak, na obě strany je to z kopce a zhruba 2400 m. Cyklostezka ani chodník zatím nejsou k dispozici. Sdružení obcí se letos znovu pokusí získat peníze na její výstavbu a nezbývá než doufat, že tentokrát již projekt na dotaci dosáhne.

Myslím si, že současné vedení Rudoltic o problémech dobře ví. Lokalita by však bez problémů spolykala hned desítky milionů korun jen na ty nejdůležitější investice ? asfaltové komunikace k parcelám, chodníky, osvětlení atd. Kdy zbudou peníze na věci jako sportoviště, dobudování dětského hřiště, popřípadě další zázemí, si netroufám odhadnout. Obec v posledních letech sypala téměř veškeré peníze na sídliště Zámeček a teď se naopak snaží dohnat alespoň to nejdůležitější ?dole? v obci. Loňské investice do školy i školky a centra obce to jen dokládají. To je situace pochopitelná a rozhodně nejen proto, že bylo před volbami.

Převezmou svůj díl odpovědnosti občané sídliště?

Věc by mohli vzít do rukou i sami obyvatelé sídliště, ale sousedské a sociální vazby se zatím jen pozvolna budují. O to tíž, že mnozí berou zdejší bydlení jen jako přestupní stanici. Chabý zájem místních o budování dětského hřiště systémem ?akce Z? jen dokládá výše napsané.

Jednou z šancí, jak pohnout neutěšenou situací, by mohlo být vytvoření místní občanské iniciativy, která by se snažila s pomocí obce nejen získat potřebné peníze, ale byla by i dostatečně silným politickým hlasem. Dokáží se však místní domluvit a převzít svůj díl odpovědnosti za sebe sama? Vzhledem k tomu, že v prosinci vznikl osadní výbor, který chce zájmy sídliště zastupovat, je to určitě krok správným směrem.

Developerská studie rozpoutala vášnivé diskuse

Vedení obce se rozhodlo podpořit v lokalitě Zámečku výstavbu obchodně-společenského centra. Svou vůli vyjádřilo rozběhnutím procesu změny územního plánu. Ten původní totiž podobnou investici neumožňoval. Pozemky byly určené jen k výstavbě sportovního popřípadě kulturního charakteru. V listopadu zároveň odbor životního prostředí Pardubického kraje začal posuzovat vliv této stavby na životní prostředí. Developerská studie počítá s výstavbou dvou prodejních budov o celkové ploše téměř 10 000m2 zaměřených na prodej potravin, stavebního materiálu, průmyslového zboží a dalších blíže nespecifikovaných výrobků. Zázemím komplexu bude parkoviště pro 300 aut a v plánu je i výstavba restaurace. Komplex má nabídnout 150 nových pracovních míst. Podle studie, která byla zveřejněna, bude prodejní hala umístěna v bezprostřední blízkosti bytových domů. Bude tato investice pro lokalitu Zámečku spásou, nebo definitivně zpečetí osud místních lidí vytvořením sociálního gheta, odkud se budou všichni jen snažit odstěhovat?

V této souvislosti visí ve vzduchu mnoho otázek, se kterými jsem se obrátil na starostku Lenku Bártlovou i opozičního zastupitele Mgr. Ivo Kolomého.

Rozhovor se starostkou obce Lenkou Bártlovou (Nezávislí):

Vedení obce podporuje změnu územního plánu tak, aby se na pozemcích dosud určených k výstavbě sportovního popřípadě kulturního zázemí sídliště Zámeček mohlo postavit obchodní centrum. Jaký přínos pro obyvatele sídliště Zámeček a potažmo celých Rudoltic očekáváte v souvislosti s tímto projektem?

Na úvod chci opětovně zdůraznit, že v případě výstavby obchodně-společenského centra jde skutečně o prvotní developerský záměr, spočívající ve vytipování lokality pro případné vybudování obchodně-společenského centra, jehož realizace je v našem případě podmíněná změnou územního plánu a souhlasným stanoviskem všech dotčených orgánů. Proto si troufám říct, že všechny diskuse, které se okolo této záležitostí rozpoutaly, jsou přinejmenším předčasné již z toho důvodu, že obec jako taková dosud ani nebyla oslovena žádným potencionálním investorem, který by měl zájem toto obchodně-společenské centrum vybudovat. Veškerá činnost prozatím probíhá pouze na úrovni developerských aktivit.

Dále mohu říci, že obec samozřejmě v souladu s usnesením zastupitelstva tento záměr podporuje již z toho důvodu, že pozemky, na kterých by toto centrum mohlo být případně vybudováno, byly původně určeny k využití jako občanská vybavenost. Ke změně využití těchto pozemků na sportovní plochy došlo v souvislosti s plánovanou a nerealizovanou výstavbou aquaparku v Rudolticích. Obec se tak vlastně vrací k původnímu konceptu urbanistického řešení sídliště Zámeček. V této souvislosti je třeba také konstatovat, že i po případném vybudování obchodně-společenského centra zůstane stále k dispozici cca 40 000 m2 pro vybudování sportovního zázemí sídliště. A v tomto případě se jedná o pozemky, které se již nalézají v klidové zóně - v dostatečné vzdálenosti od silnice I. třídy a jsou pro tyto účely vhodné.

Dosavadní územní plán počítal s výstavbou sportovně-kulturního zázemí, popřípadě spolkovým domem. Znamená to, že tyto záměry v případě realizace obchodní centra padnou?

K této otázce mohu říci, že stávající vedení obce v tomto směru především preferuje sjednocení obce tak, aby postupně vymizely rozdíly mezi vlastní obcí a sídlištěm Zámeček, což je kromě bezpečnostního hlediska zásadním důvodem, proč obec jako hlavní investiční akci pro rok 2010 prosazovala výstavbu cyklostezky spojující sídliště Zámeček s obcí jako takovou.

Co se týče výstavby dalšího kulturního zázemí, je ve vlastní obci všem občanům Rudoltic k dispozici společenský sál, tělocvična a v letošním roce budou dobudovány prostory pro klubovní a spolkovou činnost. Dle našeho názoru není efektivní v obci naší velikosti budovat tato zařízení duplicitně, tedy i na sídlišti Zámeček. Ostatně ? toto se neděje v současné době ve větší míře ani na sídlištích okolních měst, např. právě v Lanškrouně.

Nemáte obavy, že obchodní centrum negativně ovlivní svým hlukem, prachem a zvýšenou mírou dopravy atd. kvalitu života na sídlišti?

Předpokladem vybudování obchodně-společenského centra je samozřejmě dodržení všech platných hygienických a bezpečnostních norem. Případná výstavba obchodního centra je navíc plánována v bezprostřední blízkosti čistírny odpadních vod a přivaděče na sídliště, nikoliv na sídlišti samém. Návštěvníci obchodně-společenského centra nebudou mít sebemenší důvod na sídliště vjíždět.

Probíhá nebo proběhla v obci ohledně projektu výstavby obchodního centra v Rudolticích nějaká diskuse, veřejné zasedání nebo anketa?

Tuto otázku jsem již zodpověděla v předchozích odpovědích a mohu jenom říci, že každá vážně míněná diskuse může být zahájena až ve chvíli, kdy bude mít obec na stole platnou změnu územního plánu a bude avizován vážný zájem potencionálního investora tuto stavbu v katastru obce vůbec realizovat. V případě, že budou tyto předpoklady naplněny, je samozřejmé, že proběhne diskuse na stejné úrovni, jako tomu bylo například v případě nerealizovaného projektu delfinária na Zámečku. Změnu územního plánu projednávalo jak předešlé, tak i stávající zastupitelstvo obce, a to naposledy v prosinci roku 2010, kdy bylo valnou většinou zastupitelů zadání změny územního plánu schváleno.

Jakou podporu má projekt u rudoltických zastupitelů?

Na tuto otázku jsem již částečně odpověděla v odpovědi k předchozí otázce. Domnívám se, že výstavba obchodně-společenského centra měla a v současné době i má většinovou podporu zastupitelů obce. Vzhledem k tomu, že není vůbec jasné, zda bude případná plánovaná výstavba obchodně-společenského centra vůbec realizována, nebyla v tomto směru ani vedena žádná zásadní diskuse, neboť je to v tuto chvíli předčasné.

Odbočím teď od tématu obchodního centra. Jaké projekty občanské vybavenosti plánujete v letošním roce realizovat v lokalitě sídliště Zámeček?

Vedení obce se domnívá, že největším problémem, který je nutno dlouhodobě v Rudolticích řešit, je rozdělení obce na dvě části, na vlastní obec Rudoltice a sídliště Zámeček, a to jak po stránce fyzické, tak po stránce psychologické. Pro to, aby tyto bariéry byly mezi občany vlastní obce a sídliště Zámeček prolomeny, by měl být maximálně podporován kulturní a sportovní život obce jako celku. Proto je nesmírně důležité a pro obec prioritní zajistit bezproblémové spojení mezi vlastní obcí a sídlištěm Zámeček tak, aby občané žijící na sídlišti mohli společně s občany vlastní obce využívat její stávající kulturní zázemí a docházelo tak k postupnému srůstání obou částí obce. Samozřejmě, že obec bude dále podporovat budování odpočinkových ploch a ploch pro sportovní vyžití na sídlišti, s čímž se ostatně za finanční podpory obce započalo již v minulém roce ve spolupráci s místními obyvateli a i s nově zřízeným osadním výborem bude nadále plynule pokračovat. Ale zároveň bude podporovat maximální využití sportovních a kulturních zařízení, které má obec v současné době již k dispozici ve vlastní obci tak, aby docházelo k přirozenému styku obyvatel obou částí obce.

Rozhovor se zastupitelem Mgr. Ivo Kolomým (Rudoltičtí nezávislí 2)

Jak se díváte na záměr vystavět v bezprostřední blízkosti obytné zóny obchodní centrum?

Obchodní centra, tak jak je známe, vyrůstají většinou na periferiích měst. Postavit ho v dosahu provedené a nadále pokračující občanské výstavby je z hlediska investora bezesporu lákavé a finančně zajímavé. Z pohledu nejblíže bydlících obyvatel bude názor zřejmě jiný. Pohodlnost blízkých marketů může být totiž natrvalo vykoupena za cenu klidných podvečerů, sobot, nedělí či obavou o bezpečnost hrajících si dětí při masivním nárůstu dopravního ruchu.
Vystavění obchodního centra v takovéto blízkosti obytné zóny bude, dle mého názoru, vážným narušením klidného života tamních obyvatel.

Probíhá nebo proběhla v obci ohledně projektu výstavby obchodního centra v Rudolticích nějaká diskuse, veřejné zasedání nebo anketa?

Pokud si vzpomínám, žádná veřejná diskuse ani anketa k projektu výstavby obchodního centra neproběhla. Na veřejném zasedání zastupitelstva obce Rudoltice došlo pouze k odhlasování navržených parcel ke změně Územního plánu obce Rudoltice. Mezi zmiňované parcely patří i toto zájmové území, kde je navržena změna ze stávajícího využití (sportovních ploch) na navrhované (území občanské vybavenosti.) V této lokalitě jde o řešení naprosto nešťastné a ukvapené.

Pozemky, na kterých by se projekt v případě realizace měl uskutečnit, jsou zatím v územním plánu určené pro výstavbu sportovně kulturního zázemí sídliště Zámeček. Vedení obce podporuje změnu územního plánu na využití obchodně společenské a je tedy zřejmé, že je výstavbě obchodů nakloněné.

Jaké byly původní plány s touto lokalitou?

Na tuto otázku není skutečně jednoduchá odpověď. Výsledkem podzimních komunálních voleb v obci Rudoltice došlo ke stavu, který za posledních dvacet let v Rudolticích nebyl. Bohužel pro obec a její občany se začalo politikařit. Poprvé od revoluce se v místní komunální politice objevuje slůvko ?opozice?. Výsledkem voleb, kdy se současná starostka a její spolukandidující zastupitelé spojili s komunisty, jsou rada obce, vedení finančního a kontrolního výboru sestaveny ze zastupitelů z kandidátky současné starostky a komunistů, která díky své těsné většině vždy velmi pohodlně odhlasuje jednotlivé navržené body programu. Z tohoto důvodu zde hovoříme pouze o podpoře vedení obce k projektu výstavby obchodního centra. Já za svoji osobu, a pevně věřím, že i za zbylé členy zastupitelstva, kteří jsou nazýváni opozicí, nesouhlasím s jinou výstavbou, než k jaké byly pozemky určeny.

A k čemu vlastně měly dle plánů minulých zastupitelstev sloužit?

Jak už z názvu jejich charakteristiky vyplývá, pozemky byly určeny na sportovní, rekreační a volnočasové aktivity. Nosným programem byl záměr obce Rudoltice, přesněji minulých zastupitelstev, vystavět za pomoci programů z EÚ ?Sportovně ? rekreační centrum ?AQUAPARK ZÁMEČEK ? RUDOLTICE? , jehož součástí byly spolkový dům zaměřený na zájmovou činnost, venkovní bazén s pláží, tenisové kurty, minigolf, několik dětských hřišť atd. Větší krytý bazén mi na Lanškrounsku již dlouho chybí, z velkých obchodů tu již na výběr mám, ale jestliže někdo chce postavit další, v průmyslových zónách Rudoltic nebo Lanškrouna se místo určitě najde.

Možná jsou emotivní diskuse okolo výstavby obchodního centra u Zámečku jen pověstnou bouří ve sklenici vody. Mám však pocit, že tahle lokalita už potřebuje jen ta ?správná? rozhodnutí, dlouhodobě přívětivá pro život tamních obyvatel, Rudoltice i širokého regionu.

František Teichmann
LL č. 2/28. 1. 2011
Marcela Machá?ková – 27.1.2011 15:04

Počítadlo.cz