Tisk o obci

Rudoltické děti v parlamentu

Listy Lanškrounska – 7.4.2006
Téma ZŠ a MŠ
Zobrazeno 1746x

LL 7/2006, 7.4.2006
Strana 8 - 9: Region

Vzhledem k tomu, že akcí DDM v Lanškrouně se účastní především děti lanškrounských škol, rozhodli jsme se přijít s novou aktivitou - uspořádat některé naše akce výhradně pro okolní školy.
Jako první jsme oslovili děti ze Základní školy Rudoltice a dne 23. března jsme se s nimi a s jejich učitelkami vydali do Prahy. Dětem jsme představili jak Prahu historickou, tak Prahu současnou. Náš cíl byl jasný: stanice metra Malostranská, Staré zámecké schody, Zlatá ulička, Daliborka, bazilika sv.Jiří, chrám sv.Víta, Nerudova ulice a tady v 11 hodin končilo naše putování Prahou historickou.
Příchodem na Malostranské náměstí jsme poznávali Prahu současnou.
Ve Smiřického paláci, kde sídlí Parlament České republiky, na nás čekal poslanec ČSSD ing. Miroslav Váňa, který se dětem z rudoltické školy věnoval až do 13 hodin. Spolu s průvodkyní, která nám ukázala historické listiny českého království a státu, nám věnoval opravdu celý svůj drahocenný čas. Děti tak měly možnost vidět živého poslance, který jim ukázal poslanecké lavice, do kterých si mohly zasednout. Měly tak jedinečnou možnost stát se na chvíli našimi ?zákonodárci? a zkusit si hlasování. Jediné hlasování, který ten den v Poslanecké sněmovně proběhlo, bylo tedy veřejné hlasování rudoltických dětí o zrušení školní docházky od pondělí do pátku. Naši malí poslanci schválili zavedení školní docházky pouze v sobotu a v neděli. A protože se děti chovaly opravdu perfektně, odměnil je pan poslanec obědem, který nám všem zaplatil. Děti, a samozřejmě i my dospělí, jsme v tu chvíli obdivovali jeho štědrost, srdečnost a laskavost. Najednou jsme měli všichni pocit, že to s našimi politiky není tak špatné, jak se pořád píše v novinách.
A po prohlídce Parlamentu nás čekali ?Žraloci? v trojrozměrném kině IMAX v paláci Flora, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o těchto predátorech, kterým hrozí vyhynutí. Domů jsme se vraceli večer se zážitky a s pocitem příjemně stráveného dne.
Iva Skalická - DDM Lanškroun
Marcela Macháčková – 18.10.2006 13:47

Počítadlo.cz