Tisk o obci

Vybíráme z Rudoltického zpravodaje na téma školství

Listy Lanškrounska – 22.4.2005
Téma ZŠ a MŠ
Zobrazeno 1726x

LL 8/2005, 22.4.2005

Vybíráme z Rudoltického zpravodaje na téma školstvíPlatí přísné pravidlo státu dát peníze na platy učitelů podle počtu dětí, které do školy chodí. Prakticky to znamená, že v jedné třídě se vyučují děti dvou ročníků, a to je handicap, který nutí rodiče dávat děti do větších škol, které jsou jenom ve městě. Tím dochází ke stavu, že dětí ve vesnické škole je ještě méně, než jich v obci školou povinných ve skutečnosti je. Nakonec pak vše dojde do stavu, kdy se škola zavře a vesnice je bez školy... Tento stav pak signalizuje i budoucí zánik celé obce, samozřejmě, není to z roku na rok, ale z generace na generaci to už možné je... Tomuto jevu se musíme bránit za každou cenu, a i proto stavíme nové byty a snažíme se handicap naší vesnické školy v předstihu eliminovat.

Proto zastupitelstvo naší obce přijalo již před časem usnesení, že každý žák, který ve škole absolvuje celý školní rok, dostane od obce 5000 Kč. První výplata se bude konat již letos, po skončení školního roku 2004/2005. Dalším opatřením je, že počínaje školním rokem 2005/2006 bude každý ročník v naší škole mít svou třídu a svoji paní učitelku. tento krok byl započat tím, že již v současném školním roce jsou v naší škole 4 fyzické třídy, tj. pouze 2 ročníky jsou spojeny v jedné třídě.

Co to představovalo a představuje pro naši obec? Nejdříve se prováděla rekonstrukce školy, aby zde 5 fyzických tříd bylo. K tomu přistupuje další prozaický fakt, že někdo musí nové učitelky zaplatit, a stát to nebude, ten má svoje limity. Proto již v současném školním roce platí obec 1 učitelku plně ze svých peněz, navíc, aby nebyly legislativní problémy, je zaměstnankyní obce. Předpokládáme, že od příštího školního roku bude obec zaměstnávat a plně financovat 2 učitelky. Výplaty pro děti a financování dvou učitelek přijde obec cca na 800 000 Kč za rok. Předpokládáme, že s rostoucím počtem obyvatel naší obce stát postupně uvolní prostředky pro naši školu, protože tam bude chodit stále více a více dětí. Aby děti ze Zámečku mohly naši školu navštěvovat, předpokládáme kyvadlovou dopravu mezi školou a Zámečkem. Ta samozřejmě také bude něco stát, ale celkový efekt bude i z finančního hlediska kladný, propočty na to ukazují.

Z úvodního článku starosty Rudoltic O. Kolomého
Marcela Macháčková – 13.10.2006 8:38

Počítadlo.cz