Tisk o obci

Zámeček má návštěvníkům co nabídnout

Orlický deník – 4.8.2011
Téma Památky
Zobrazeno 744x

Rudoltice ? Na Zámečku je během sezony k vidění řada zajímavých stálých i krátkodobých výstav, expozice doplňují množství informačních materiálů a fotografií.

Autor:Redakce


První patro

V prvním patře by měl vzniknout společenský sál s unikátním krbem a možností posezení na venkovní terase. Ta bude zařízena na střeše přístavku. V sále se budou pořádat různé společenské události, oslavy, přednášky, výstavy, svatby i hudební a jiná vystoupení.
Zatím je zde výstavka fotografií a dokumentů z minulosti Nového zámku, jsou zde také různé informační materiály o okolí. Návštěvníci si zde také mohou prohlédnout originální předmět, který způsobil začátkem roku 2009 záhadu roztátého kruhu ve sněhu. Nakonec tak trochu úsměvná příčina tohoto kuriózního a mediálně sledovaného úkazu vznikla už před skoro 40 lety.
Je zde instalována také ojedinělá výstavka o drátenickém řemesle. Na fotografiích jsou výrobky dřívějších i současných mistrů dráteníků i členů Cechu uměleckých dráteníků Čech a Moravy. Výstavka je doplněna ukázkami drobných výrobků současných uměleckých dráteníků.

Hlavně si zde ale mohou návštěvníci prohlédnout celý rekordní knoflíkový návlek a spoustu volných knoflíků, připravuje se výstavka originálních a nejzajímavějších knoflíků vybraných při přípravě pokusu o rekord. Knoflíků je na Zámečku opravdu hodně a ještě každý, kdo bude chtít, může přispět knoflíky, protože se pokusíme příští rok ještě o další český rekord, a to o ?Nejvíce knoflíků na jednom místě?. Děti se v nich velmi rády přehrabují a ani se jim nechce pokračovat s rodiči v prohlídce.

Druhé patro

Po točitých schodech se vyjde do druhého patra, vstup do sálu je zatím trochu obtížný. Zde by po opravě měly vzniknout dva moderní apartmány. Nyní jsou v tomto sále s dřevěným stropem stabilně umístěna tabla s fotografiemi z minulosti Zámečku. Návštěvníci mají možnost si zde přečíst také práci lanškrounské studentky Kláry o Novém zámku ze soutěže pro studenty.
Nyní je zde výstava 15 nejlepších fotografií, zapůjčená Destinační společností Pardubického kraje ze soutěže ?Podívej se na Pardubický kraj svým objektivem? včetně fotografie ze Zámečku, která se umístila na třetím místě. Bývají tu každoročně se měnící výstavky dětských prací a stálá výstavka fotografií z minulosti Lanškrouna.

Všichni si zde mohou prohlížet výtvarné práce z různých škol a dalších dětských zařízení. Každý rok na jaře se tyto výstavky mění a může se prezentovat jiná škola z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Letos v druhém patře proběhl první svatební obřad, fotografie z této první svatby na Zámečku si také mohou návštěvníci prohlédnout.

Třetí patro

Z výšky zhruba 20 metrů nad okolním terénem po zdolání všech 110 schodů je pěkný výhled z oken třetího patra. Po opravách by zde měly vzniknout dva apartmány v barokním stylu.
Zatím je zde prostor pro střídající se výstavky výtvarných i jiných prací. Kdo chce, může zde po dohodě představit své výtvarné práce nebo různé zajímavé výrobky. Zatím zde jsou vystavovány převážně výtvarné práce dětí, škol a různých dalších dětských organizací.
Jsou zde také vidět dva původní komíny a nová schodištní šachta, kde bylo vybudováno další schodiště vedoucí na budoucí vyhlídku.
Později by měl být vybudován strop a vyhlídkový ochoz kolem celé věže, na který by mělo být možno dopravit se i výtahem. S jeho umístěním se počítá v boční části věže.

Tajemné sklepení

Když návštěvníci sejdou z třetího patra zpět dolů, dostanou se v hloubce šesti metrů pod zemí do přístupné části rozsáhlých sklepení. Dříve byl podsklepený celý zámek, později byly tři pětiny sklepení zasypány sutí vzniklou při bourání zámku.
Největší sklepní sál vzniklý v minulosti vybouráním příček mezi třemi sklepními místnostmi měří 24,5 krát 6,5 metru. Konají se tu různá hudební vystoupení, šermíři tu při podzimní akci Mystická noc předvádí právo útrpné, kouzelníci svoje zajímavé scénky a probíhá tu také někdy stezka odvahy nebo hledání schovaného pokladu.

Zámeček má také poklad, který hlídají ve sklepení hodní zámečtí skřítkové Malvínek a Barvínek, a kam si každý návštěvník může hodit korálek pro štěstí. Pokud mají návštěvníci s dětmi zájem, mohou si o skřítcích poslechnout pohádku.
V různých výklencích jsou instalovány i jiné atrakce a návštěvníci si mohou prohlédnout, jak byly vybudovány mohutné základové zdi a sklepní klenby. Na zdech je instalována výstava velkoplošných fotografií, kterou už čtvrtým rokem ve sklepení pořádá Fotoklub Lanškroun.

V zimním období patřily mezi atrakce také ledové rampouchy rostoucí od země do různé výšky, některé až do 140 cm. Doufáme, že budou provedeny potřebné úpravy a zabrání se mrznutí ve sklepení, které způsobuje nemalé škody na zdivu a původním starém schodišti.
Podle různých informací z archivních dokumentů, od různých pamětníků a z dalších zdrojů je možné, že by mohly existovat ještě další podzemní sklepní prostory. Máme různé informace že by mohly existovat ještě místnosti spodního sklepního patra. Plány sklepení se mi přes velkou snahu zatím ani v archivu rodu Liechtensteinů nebo několika jiných archivech nalézt nepodařilo a bez profesionálních průzkumů se nedá potvrdit, jestli tyto prostory existují nebo ne. Snad se někdy na tuto otázku podaří najít odpověď.

Zámecká kavárna

V přízemí je v prozatímním provozu kavárna, kde si návštěvníci mohou posedět v místnosti, kde byla šenkovna a později oblíbená a navštěvovaná restaurace. Posedět se dá i venku pod věží. V přízemí jsou k vidění fotografie z posledních akcí, nyní z Knoflíkiády II.

Co se připravuje

Jako už v minulých letech tak i letos se v polovině srpna uskuteční Country odpoledne. V sobotu 13. srpna přijede zahrát kapela Šutr z České Třebové, které se podle kapelníka na Zámečku dobře hraje, kapela Fofr z Lanškrouna to pak nebude mít daleko. Proběhne aukce zajímavých předmětů, výtěžek bude opět určen pro sedm klientů z Domova pod hradem Žampach na asistenční službu.
Připravují se i další menší akce, podrobnosti a informace jsou vždy na stránkách www.novyzamek.info.

Krasava Šerkopová,
kastelánka Zámečku
Marcela Machá?ková – 4.8.2011 20:08

Počítadlo.cz