Fotogalerie

Oslavy 700 let obce Rudoltice, 25.6. - 27.6.2004

Zobrazeno 2569x
Na poslední víkend v červnu 2004, tj. 26. - 27. 6., který byl odjakživa spjat s rudoltickou poutí sv. Petra a Pavla, byla připravena velká slavnost k 700. jubileu založení naší obce. Při plánovaném programu si měli přijít na své obyvatelé, bývalí rodáci i všichni hosté jak všech věkových kategorií, tak různých zájmů a zaměření.

Programová nabídka se týkala předně oblasti hudební. Folklórní soubory ?Vikartovčan? a ?Pramienok? ze Slovenska, kapela ?Maruščiny jahody? z Pardubic, taneční a pěvecká skupina ?Tsunamy?z České Třebové, dechová hudba ?Podhoranka? a soubor ?AF ? Brass Bend? z Letohradu hrály na hřišti od soboty dopoledne do neděle odpoledne, pro milovníky klasické hudby vystoupil na závěrečném koncertě v kostele v neděli od 15 hodin známý flétnový soubor ?Lanškrounští pištci? a konzervatoristé z Pardubic.

V neděli před polednem uvedl v kulturním domě dramatický kroužek ZŠ MŠ Rudoltice hru o sv. Anežce České, která pomohla navodit atmosféru doby založení obce.

Sportovně zaměření se mohli utkat v malém fotbalu a vyzkoušet své schopnosti v různých soutěžích a hrách při sportovním a dětském dopoledni v sobotu. Zajímavá byla jistě vystoupení skupiny historického šermu ?Tartas? Česká Třebová v průběhu sobotního programu, stejně jako zábavná představení pánů Jiřího Černého a Jana Geise. V neděli odpoledne navíc přijel světový rekordman a žonglér s míčky pan Jan Skorkovský.

V budově základní a mateřské školy byla instalována výstava, a to ?Krajinomalby pana Josefa Motyčky?, kterou si bylo možno prohlédnout již od pátku 25.6., kdy zde probíhal i den otevřených dveří.

Na sále kulturního domu byla zároveň možnost shlédnout výstavu ?Rudoltice dneška a minulosti?, která poučila zájemce o historickém vývoji obce během sedmi staletí od jejího založení, německého osídlení, přes poválečné změny až po dnešní moderní dobu slibující nový rozvoj obce. Součástí výstavy byl obrazový dokumentační materiál včetně přehlídky fotografií místních mladých fotografů, též aktuální novinové články o rozvoji obce. Další část výstavy představovaly řezbářské exponáty zdejšího rodáka Bedřicha Šilara, nyní žijícího v Lanškrouně.

První den zábavných a společenských programů, jehož středem bylo od 14 hodin slavnostní odhalení pamětní desky, nového praporu a znaku obce a symbolické zasazení lípy starostou RNDr. Oldřichem Kolomým, byl zakončen slavnostním ohňostrojem.

Vyvrcholením oslav byla pontifikální poutní mše s hudebním doprovodem sloužená královéhradeckým biskupem Mons. Dominikem Dukou OP od 10 hodin v kostele sv. Petra a Pavla (který v tomto roce zároveň slavil 200. výročí položení základního kamene), při které byly nový obecní znak, prapor a pamětní deska vysvěceny.

Pro účastníky oslav byly připraveny hezké upomínkové předměty jako hrníčky a misky s novým znakem, nové pohledy a brožura přibližující dějiny i současnost obce.

Marcela Macháčková

Petr Macháček – 4.10.2006 20:26
Počítadlo.cz