Tisk o obci

Delfinárium: divoká fantazie vyděsila opatrnou vesnici

MF Dnes – 14.7.2010
Téma Delfinárium
Zobrazeno 926x

RUDOLTICE Odvážní podnikatelé a opatrné vedení obecního úřadu se střetli v Rudolticích. A výsledkem byla reakce podobná kyselině neutralizované zásaditou látkou: z plánů architekta Přemysla Kokeše a podnikatele Jiřího Vávry na stavbu delfinária v Rudolticích zbývá Lanškrounsku asi jen vzpomínka na jedno plánované referendum. ?Jdeme jinam,? říkají autoři nápadu a majitelé rudoltického zámečku.

Hlasování lidí o tom, zda chtějí mít v obci jedinečnou turistickou atrakci se ani neuskuteční.

?Bohužel, ze strany obce jsme cítili malou podporu, nebo spíše žádnou. Zastupitelé i starostka nevyvinuli příliš snahy a vstřícnosti, abychom mohli projekt realizovat. Spíště kladli další a další překážky,? říká podnikatel Vávra. Autoři nápadu se spolu s investory, které prý pro svůj nápad získali, chtějí přesunout do Prahy.

Autory myšlenky podle jejich slov odradilo, že po anketě provedené v obci a po jednání zastupitelstva si Rudoltice vyžádaly ještě odborný posudek. Ten měl zhodnotit přínos projektu turistickému ruchu a jeho dopady na životní prostředí. Podle Vávry by ale taková odborná studie stála až 1,5 milionu korun.

Starostka Rudoltic říká, že anketa mezi lidmi žádné jasné stanovisko neukázala a obec má o projektu málo informací. ?Nemůžeme kývnout na projekt o kterém nic nevíme, a o kterém pan Kokeš sám říká, že je to ve stadiu ideje. Pánové Kokeš a Vávra s vypracováním studie souhlasili,? říká Bártlová.

V Rudolticích se zkrátka střetly dva rozdílné pohledy na svět: odvážný a opatrný. Obec má sice za sebou dlouhé období velmi odvážných kroků pod vedením bývalého starosty Oldřicha Kolomého. Díky jemu v obci vyrostlo od devadesátých let čtyři sta bytů. Obec zdvojnásobila počet obyvatel a vydělává miliony ročně na nájemném. Jenže kvůli tomu dnes Rudoltice řeší několik soudních sporů, a dokonce čelily možnému krachu, když po nich stát chtěl vrátit přes sto třicet milionů korun jako špatně vyčerpané dotace a jejich penále.

A kdo stojí na druhé straně? Architekt Kokeš, který produkuje jednu odvážnou vizi za druhou. Nebál se zúčastnit soutěže na stavbu Národní knihovny v Praze, v Ústí nad Orlicí staví provokující náměstí Kociánka. V Lanškrouně, kde bydlí, jej lidé nenávidí i obdivují za několik staveb. Třeba za špičatý bytový dům v Sokolské ulici, který připomíná zámořský parník.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor:

Martin Filip
Marcela Machá?ková – 14.7.2010 23:02

Počítadlo.cz