Tisk o obci

Grilování před bytovkou? S tím bude konec

Orlický deník – 9.6.2011
Téma Výstavba na Zámečku
Zobrazeno 972x

Rudoltice ? Teplé počasí láká lidi ven. Rádi si na čerstvém vzduchu popovídají nad skleničkou či půllitrem a něco dobrého si ogrilují.

Autor:
Šárka Mikulecká


U rodinných domků běžná věc? Jiná situace ale nastává, když se to děje u vchodu do bytového domu. A právě to prý vadí některým obyvatelům sídliště Zámeček. Podobné sešlosti se loni pokoušeli ukončit výměnou názorů, ale třeba i kbelíkem s vodou. Nyní má stopku jejich jednání vystavit nová obecní vyhláška, která vstoupí v platnost 15. června. Ne všichni ji ale vítají.
?Vzhledem k dětem to určitě vítám,? říká Šárka Melšová ze Zámečku, maminka a zároveň předsedkyně občanského sdružení Zámeček dětem. Jedním z jeho cílů je právě zvelebení prostředí obce. Také k tomu, ale především k pokojnému soužití občanů i návštěvníků obce má sloužit vyhláška, jež ?reguluje činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek v obci nebo být v rozporu s dobrými mravy?. Za těmito obecnými formulacemi se skrývá především pití alkoholu a grilování na veřejných prostranstvích mimo místa k tomu určená.
Vlastní zkušenost s tímto nešvarem má Krasava Šerkopová. Vidí dva hlavní důvody, proč by se situace měla řešit: kvůli dětem a klidnému soužití nájemníků. ?Představte si, že máte jít na noční a chcete si jít odpoledne odpočinout. Pod okny se vám ale usadí osm až deset lidí, kteří vše hlasitě komentují, grilují, a vy ani nemůžete otevřít okno, ačkoliv se můžete upéct. Myslím si, že by se tyto věci měly usměrnit, že by se rozhodně dala najít místa, kde by to nevadilo. V těsné blízkosti bytových domů by se nemělo grilovat už jen z bezpečnostních důvodů,? je přesvědčená Krasava Šerkopová. Jako kastelánka Zámečku zároveň obyvatelům nabízí možnost přijít raději posedět do kavárny, jejíž provoz by měl být obnoven na konci června.

Diskriminace, nebo nutnost?

Hlukem a kouřem to prý ale nekončí. Jak plyne z diskuze na webu obce, objevují se i stížnosti nájemníků. Jeden se kvůli těmto nešvarům už odstěhoval, další se odmítl nastěhovat. ?Obec, jako pronajímatel bytů, které nájemníci užívají, je povinna hájit zájmy všech jejich obyvatel. Všichni bez výjimky mají stejné právo na jejich řádné a nerušené užívání. Vyhláškou chceme jen předcházet tomu, co se tu dělo loni v létě,? nechce situaci více komentovat starostka Rudoltic Lenka Bártlová. K problematice se ale vyjadřuje na webových stránkách obce. V diskuzi se objevily narážky, že vyhláška je diskriminační či paskvil. ?Dobře, nemáte-li pro mě řešení, přesuneme si lavičku o čtyři metry dále mimo pozemek obce Rudoltice a budeme si moci v klidu posedět bez vaší cenzury. Holt to bude jako v tom království, kde se běhalo za hraniční kámen si zazpívat,? píše například diskutující pod jménem Karel Nový. On i další nájemníci bytových domů ve vlastnictví obce budou moci vyjádřit svůj názor a své připomínky k vyhlášce v úterý 14. června, kdy se na toto téma v Kulturním domě uskuteční beseda.
Marcela Machá?ková – 9.6.2011 9:52

Počítadlo.cz